O sołectwie

Sołectwo Biskupice położone jest w województwie opolskim w powiecie oleskim w gminie Radłów. Zajmuje powierzchnie 2 399, 2 ha i liczy 560 mieszkańców. Sołectwo położone jest w typowo leśnej okolicy i sąsiaduje od południa z Kolonią Biskupską, północy z Kościeliskami i Skrońskiem, zachodu z Boroszowem, a wschodniej strony z Wolęcinem i Radłowem. Przez Biskupice przepływa mała rzeczka o nazwie Pisaka. Wypływa ze źródeł znajdujących się w posiadłości pana Jerzego Szopy. W okolicach Gorzowa Śląskiego łączy się z rzeka Prosną. Biskupice leżą na wysokości 240 m n.p.m. Po stronie północnej Biskupic w kierunku Skrońska znajduje się najwyższe wzniesienie na ziemi oleskiej- 285 m n.p.m. zwane Młyńska Góra (Mühlberg). Zbudowana tam przed I wojną światową drewniana wieża obserwacyjna o wysokości 50 m, pozwalała dostrzec sygnały świetlne na odległość 80 km. Poza tym z góry rozciągał się wspaniały widok na najbliższą okolicę.

Pierwsze wzmianki o Biskupicach pojawiają się w XII wieku. Na przełomie stuleci zmieniały się nazwy i własciciele Biskupic. To, co najbardziej wyróżnia Biskupice, to zabytki:
- Kosciół p.w. św. Jadwigi- zbudowany w 1718 roku, konstrukcji zrębowej z kwadratową wieżą konstrukcji słupkowej, z ołtarzem późnobarokowym
- Kosciół p.w. św. Jacka- zbudowany w 1784 roku przez ówczesnego własciciela Biskupic Chrystiana Gottliba Jordana. Do 1945 roku był kosciołem protestanckim
- Dwór z parkiem, murowany około połowy XVIII barokowy, zbudowany również przez ówczesnego własciciela Ch. G. Jordana.

Początki należącej do sołectwa Biskupice malej wioski Biskupskie Drogi, można liczyć od roku 1774, kiedy to hrabia Ch. G. von Jordan wybudował zajazd dla podróżnych. Później zaczęły powstawać zabudowania gospodarskie. Do roku 1945 nazwa Biskupskie Drogi brzmiała Strassenkrug, złożona z dwóch słów "die Strasse"- ulica i "der Krug"- dzban, co w dosłownym znaczeniu wskazywało na istnienie w tym przysiółku przydrożnej karczmy. Przez Biskupskie Drogi wiódł szlak handlowy z zachodu na wschód. Według opowiadań starszych mieszkańców, po klęsce militarnej, jaka w 1812 roku pod Moskwa poniósł cesarz Francji- Napoleon, część jego wojska wracała ta droga do swojej ojczyzny. Na polach Biskupskich Dróg pochowanych jest pięciu żołnierzy napoleońskich zmarłych z wycieńczenia. Biskupice i Biskupskie Drogi od chwili powstania są ścisłe ze sobą związane.
W sołectwie Biskupice kultywowane są tradycje, czyli Krzyżoki, Dożynki Gminne i Parafialne, Polter, skubanie pierza, Śledzik, Dyngus, a w ostatnich latach również festyny wiejskie.