Ochotnicza Straż Pożarna

Opierając się na kronice dziejów OSP Biskupice, Straż istnieje już od XVIII w. Miejscem, gdzie stał wóz strażacki z dębową tysiąclitrową beczką oraz sprzęt używany w tamtych czasach do pożarów, tj. bosaki, tłumnie i wiadra, była otwarta wiata kryta gontami. Jako urządzenie alarmowe używano blach o odpowiednim rozgłosie.
W roku 1896 Powiatowa Rada Narodowa w Oleśnie zarejestrowała Straż Biskupice w Sądzie Grodzkim jako Zrzeszenie Strażackie. W tym samym czasie powstała przy straży orkiestra dęta (istnieje do dziś). W okresie międzywojennym Biskupice otrzymały pierwszą sikawkę ręczną. W 1937 roku wybudowano wspaniałą jak na owe czasy remizę strażacką. Rok 1953 był przełomowy- straż otrzymała motopompę M 800, eliminując na zawsze sikawkę ręczną. Pierwszy samochód strażacki marki Lublin Biskupice otrzymały w 1973 r. W tym czasie mieszkańcy stworzyli Komitet budowy remizo-świetlicy i chociaż budowa trwała 10 lat, z powodu rozwiązania się Gromadzkich Rad Narodowych, to 14 sierpnia 1983 r. nastąpiło uroczyste otwarcie remizo-świetlicy z zapleczem kuchennym.
Od tego czasu przeprowadzono wiele prac modernizacyjnych m.in. przykrycie dachu, wymiana okien i drzwi, bram garażowych, aby obiekt mógł lepiej służyć mieszkańcom. Obecnie dzięki pomocy Urzędu Gminy w Radłowie oraz ze środków własnych OSP został wyczyszczony staw przeciwpożarowy.

Patronem wszystkich strażaków jest św. Florian, którego czcimy w maju. W 2007 roku na zewnątrz budynku straży pożarnej została umieszczona figurka św. Floriana ufundowana przez Leona Krawczyk.

Od czasu powstania OSP urzęduje już czwarty prezes. Jako pierwszy był nim Wichary Augustyn, później Wengel Jerzy, Szopa Jerzy, a obecnie Wieczorek Józef.

Zarząd OSP reprezentują:
Prezes: Józef Wieczorek
Naczelnik straży: Łukasz Kansy
I Wiceprezes: Marek Lotz
II Wiceprezes: Krzysztof Kus
Sekretarz: Rudolf Stefan
Skarbnik: Leon Krawczyk
Gospodarz: Patryk Grzebiela

Skład komisji rewizyjnej:
Przewodniczący: Alfred Górski
Członek: Gerard Górski
Członek: Andrzej Biskup

Praca w naszej OSP od początku do dnia dzisiejszego upływa w serdecznej atmosferze i wzajemnym zrozumieniu